Wege. Dieta roślinna w praktyce autorstwa Iwony Kibil, czyli o wege w teorii i praktyce

with Brak komentarzy

Najnowsza publikacja Iwony Klibil Wege. Dieta roślinna w praktyce, to książka, na którą czekałyśmy długo, bowiem wyszła spod pióra praktykującego dietetyka roślinnego, który w swojej pracy operuje nie tylko doświadczeniem, ale nade wszystko wiedzą. Zapraszamy do krótkiej i nieszablonowej recenzji 🙂

iwona kibil recenzja

Zaczniemy od tego do kogo kierowana jest publikacja. Można powiedzieć, że do Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która zajmuje się zawodowo dietetyką czy sportem, bądź też jesteś zatroskana mamą o swoje dziecko, które zostało weganinem, albo też planujesz ciążę a martwisz się czy dieta roślinna zapewni twojemu maluchowi wszystko co niezbędne dla prawidłowego rozwoju lub po prostu planujesz przejście na roślinna dietę albo już jesteś wege ta książka zaspokoi twoje wymagania wiedzy i praktyki w jednym. Jest to bowiem kompendium wiedzy naukowej i praktycznych wskazówek jak rozpocząć bądź kontynuować swoją przygodę z roślinnym odżywianiem w zdrowy sposób.

Publikacja składa się z 8 rozdziałów, z których każdy z jednej strony niesie teoretyczną wiedzę, w której laicy mogą momentami zastanawiać się nad znaczeniem niektórych bardzo naukowych terminów ( no ale dla spragnionych wiedzy zawsze z pomocą przyjdzie wujek Google;p) z drugiej bardzo obrazowe przeniesienie jej na prozę życia i praktyczne przykłady. W ten sposób każdy czytelnik może odnieść się do własnych doświadczeń i sprawdzić na przykład czy w jego diecie jest wystarczająca ilość białka lub mikroelementów.

iwona kibil recenzja

Bardzo dużym plusem są tabelaryczne zestawienia na końcu rozdziałów, w których można znaleźć chociażby dzienne zapotrzebowanie na dany składnik oraz jego naturalne źródła, które można wkomponować w swoją własną dietę.

Dużym zaskoczeniem może okazać się dla wielu czytelników rozdział 4, czyli Związki antyodżywcze w diecie roślinnej. Niewiele osób zapewne zdaje sobie sprawę, że nawet rośliny posiadają w sobie związki, które w nadmiarze mogą nam szkodzić, a w prosty sposób można uniknąć ich szkodliwego działania. Mowa tu o chociażby szczawianach czy kwasie fitynowym. O niektórych związkach nawet wcześniej nie słyszałyśmy. Jeżeli ty również nie, koniecznie zapoznaj się z tą częścią książki Iwony Kibil.

Czas na praktykę i obalanie mitów. A jakże! Takich narosło wokół weganizmu przez lata wiele. Począwszy od śmiertelnie niebezpiecznej dla zdrowia i życia soi, poprzez przekonanie, że wszystko co wegańskie jest na pewno zdrowe. Iwona Kibil kompleksowo opisuje najczęstsze problemy z jakimi borykają się osoby przechodzące na dietę roślinną i pokazuje prosty przepis na tą drogę – bezpieczną, świadomą i przede wszystkim zdrową z uwzględnieniem niezbędnej suplementacji.

Ale jeżeli tak jak my poza teorią fascynuje Ciebie praktyka prawidłowego komponowania swojej diety i diety swojej rodziny, to Wege. Dieta roślinna w praktyce na pewno Ci w tym pomoże. Bilansowanie diety roślinnej to rozdział, który szczegółowo pokazuje w jaki sposób zrobić to z głową w zależności od wieku, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia.

Na deser dostaniesz przykładowe, gotowe do wdrożenia jadłospisy. Nic tylko zaczynać swoją przygodę z wege!

Po przeczytaniu całej książki zostałyśmy z jednym zasadniczym stwierdzeniem: Dieta roślinna jest dla każdego, o ile, jak każda inna dieta jest prawidłowo skomponowana. Co więcej nie jest trudna ani bardziej czasochłonna, a dla osób początkujących kluczem jest odrobina wiedzy oraz planowanie.

Weganizm nie taki straszny jakim go malują. Zachęcamy do sięgania po książkę Iwony Kibil Wege. Dieta roślinna w praktyce. My na pewno jeszcze do niej niejednokrotnie wrócimy.

Czytałeś/czytałaś? Podziel się z nami swoimi wrażeniami.

iwona kibil recenzja

Obserwuj 2VegeLovers:

Kuchenne perypetie dwóch wege sióstr z długoletnim stażem w roślinnym żywieniu. Filozofia, przepisy, natręctwa i czasem irracjonalne wege doświadczenia.