PLACKI PANKRACKI CZYLI ZIEMNIACZANE PLACKI Z RESZTEK

with Brak komentarzy

Czy można smakowicie wykorzystać resztki? Można, o czym przekonasz się robiąc placki pankracki. Oryginalny przepis pochodzi z rodzinnego domu męża Kasi i był odpowiedzią na nadmiar ugotowanych ziemniaków z obiadu. Sama nazwa miała zachęcić dzieci do zjedzenia czegokolwiek. Czym są zatem placki pankracki? Te placki to połączenie ugotowanych ziemniaków, mąki pszennej i soli. Proste prawda?! Zapewniamy, że już po pierwszym przygotowaniu tych placków następnym razem gotując ziemniaki postarasz się, aby zostało ich więcej;)

placki pankracki

Składniki:

1 szklanka ugotowanych i ugniecionych tłuczkiem ziemniaków

1 szklanka mąki pszennej

sól (ok. 1 łyżeczki)

olej do smażenia

placki pankracki

placki pankracki

Przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki (zimne) i ugniecione tłuczkiem połączyć z mąką i solą. Zagnieść elastyczne ciasto. Ciasto nie powinno kleić się do rąk. W razie potrzeby dodać odrobinę mąki (jednak nie za dużo bowiem placki nie będą smaczne). Z ciasta uformować kulę, podsypać odrobiną mąki i rozwałkować (grubość ok. 1-2mm). Następnie za pomocą radełka/ noża pokroić rozwałkowane ciasto na niewielkie prostokąty. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju. Placki smażyć z obu stron na złoty kolor. Odkładać na ręcznik papierowy, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Gotowe. Smacznego!

placki pankracki

placki pankracki

placki pankracki

placki pankracki

placki pankracki

Obserwuj 2VegeLovers:

Kuchenne perypetie dwóch wege sióstr z długoletnim stażem w roślinnym żywieniu. Filozofia, przepisy, natręctwa i czasem irracjonalne wege doświadczenia.