OGÓRKI W ZALEWIE CURRY

with Brak komentarzy

Dobiega końca sezon ogórkowy. Na szczęście jeszcze zdążysz kupić ogórki gruntowe, żeby przygotować ogórki w zalewie curry. Oryginalny przepis otrzymałyśmy niegdyś od naszej Siostry, która z kolei znalazła w nieznanym nam do tej pory źródle.  Pokochałyśmy ten smak. Ogórki możesz przygotować zarówno do słoików, zapasteryzować i stworzyć zimowe zapasy lub też zajadać kilkanaście godzin od przygotowania.

ogórki w zalewie curry

Składniki:

2,5 kg ogórków gruntowych

4 duże cebule *

1,5 szklanki cukru

1,5 szklanki octu

2 łyżki przyprawy curry

2 łyżki soli

2 łyżki ziaren gorczycy

2 szklanki gorącej wody

1 łyżka ostrej papryki (opcjonalnie)

ogórki w zalewie curry

ogórki w zalewie curry

Przygotowanie:

Ogórki obrać i pokroić w cienkie plasterki. Cebule obrać i  pokroić w piórka. W garnku/ misce połączyć gorącą wodę z octem, przyprawami i cukrem. Dokładnie wymieszać. Pokrojone warzywa przełożyć do dużej miski/ garnka i  zalać przygotowaną zalewą (gorącą). Ogórki pozostawić w zalewie na co najmniej 12 godzin. Tak przygotowaną sałatkę można podawać od razu lub przełożyć do słoików razem z zalewą, zakręcić każdy słoik i pasteryzować ok. 10 minut**.

 

*w przypadku przygotowania sałatki do zjedzenia “na świeżo” można również użyć cebuli czerwonej

** pasteryzacja to nic innego jak proces polegający na ogrzewaniu produktów zamkniętych w słoiku w celu zahamowania rozwoju drobnoustrojów. Najprostsza i najstarsza znana nam metoda: do dużego garnka wstawić zamknięte już słoiki z przetworami, wlać do garnka wodę (gorącą jeżeli przetwory w słoikach gorącą lub zimną, jeżeli przetwory są już zimne) i zagotować. Następnie gotować na wolnym ogniu – tutaj 10 min.

*** z podanych składników wyjdzie bardzo duża porcja ogórków. Jeżeli nie planujecie pasteryzować ich, to sugerujemy zmniejszenie składników co najmniej o połowę 😉

ogórki w zalewie curry

ogórki w zalewie curry

ogórki w zalewie curry

ogórki w zalewie curry

ogórki w zalewie curry

Obserwuj 2VegeLovers:

Kuchenne perypetie dwóch wege sióstr z długoletnim stażem w roślinnym żywieniu. Filozofia, przepisy, natręctwa i czasem irracjonalne wege doświadczenia.