BŁYSKAWICZNA KUTIA Z KUSKUSU I BAKALII

with Brak komentarzy

W naszych rodzinnych stronach kutia pojawia się co roku na świątecznym stole. Oryginalnie kutię przygotowuje się z ziaren pszenicy. Jednak my postanowiłyśmy ułatwić sobie proces przygotowywania kutii. W naszym przepisie nie ma całonocnego moczenia ziaren ani gotowania 🙂 Błyskawiczna kutia z kuskusu i bakalii to jedno z najprostszych i najpyszniejszych świątecznych dań.

Błyskawiczna kutia z kuskusu

 

½ szklanki kuskusu (suchego)*

¾ szklanki gorącej wody

½ szklanki maku mielonego (sypkiego)**

8-10 łyżek gorącego mleka roślinnego

½ szklanki mieszanki orzechów

2 łyżki żurawiny

2 łyżki rodzynek

5 łyżek syropu z agawy***

sok z ½ pomarańczy

Błyskawiczna kutia z kuskusu

Kuskus zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 5 -8 minut. W osobnej misce zalej mak gorącym mlekiem i dokładnie wymieszaj. Dodaj syrop z agawy i ponownie wymieszaj, Orzechy upraż na patelni (nie musisz usuwać skórek). Następnie orzechy drobno posiekaj. Do miski przełóż kuskus, dodaj mak wymieszany z syropem z agawy. Dodaj orzechy, żurawinę oraz rodzynki. Całość polej sokiem z pomarańczy i dokładnie wymieszaj. Jeżeli chcesz aby kutia była bardziej wilgotna możesz dodać więcej mleka roślinnego. Wszystko wedle upodobań i tradycji z domu 🙂 Przechowywać w lodówce do kilku dni. Smacznego!

 

*jeżeli chcesz uzyskać wersję bezglutenową, zamień kuskus na ugotowaną kaszę jaglaną

**mak mielony sypki to świetny sposób na pominięcie kilkukrotnego mielenia maku 🙂 Wystarczy zalać go gorącym mlekiem, wymieszać i gotowe!

*** syrop z agawy możesz zamienić na syrop klonowy

Błyskawiczna kutia z kuskusu

Błyskawiczna kutia z kuskusu

Błyskawiczna kutia z kuskusu

Błyskawiczna kutia z kuskusu

Obserwuj 2VegeLovers:

Kuchenne perypetie dwóch wege sióstr z długoletnim stażem w roślinnym żywieniu. Filozofia, przepisy, natręctwa i czasem irracjonalne wege doświadczenia.